Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Позиция Скоростен Лост. Проблем! 
Автор Съобщение
Научи се как се сипва масло
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 20.04.2017 г. 16:17 ч.
Мнения: 43
Местоположение: Пловдив
Мнение Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Здравейте, колеги.

На място скоростите се включват перфектно, НО в движение като че ли нещо се размества и лоста започва да заяжда. Трябва доста борба за да оцеля някоя от предавките за да потегля. Чувството е все едно, че лоста някъде е изкривен и опира в нещо, което не му позволява да превключи. А когато оцеля 1-ва или 2-ра, те често не са на мястото си ( напр на 2-ра лоста стърчи право нагоре ).

Искам да кажа, че това не ми е първия Трабант и скорости умея да превключвам, така че повреда от грубо превключване е неоснователна. Първия собственик на колата, от когото я купих също е бил дългогодишен трабантаджия и не вярвам да е прецакал нещо поради грубо превключване.

Вчера съм смазал всички тампони по кормилния прът, но и това не даде положителен резултат. Съмняваме, че проблема ще да е от самата скоростна кутия ( някакъв фиксатор с пружина, явно ? ).

За информация: Имам още един трабант, който мога да твърдя, че е в доста по-лошо техническо състояние, но пък скоростите си влизат с лекота.

Вие сте :)

_________________
Trabant 601s LightBlue


Събота, 11.11.2017 г. 11:47 ч.
Профил
Детската градина rlz
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 07.02.2008 г. 11:53 ч.
Мнения: 1183
Местоположение: Пловдив
Automobile: Trabant 601s
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Това че лоста ти е нагоре при втора/четвърта е от реглажа на самия лост.
Моя например точно така съм го нагаласил, защото ако е по-надолу при включване на задна си удрям коляното.

Щом при изгасена кола се включват лесно, а в движение трудно имаш проблем с неотделящ съеднител.
Може и маслото в кутията да ти е прекалено гъсто или да го няма като необходимо количество.

А защо трябва всеки път като имаш да питаш нещо да правиш нова тема ?
Направи една за колата и задавай въпросите там.


Неделя, 12.11.2017 г. 22:11 ч.
Профил
Кандидат-фен
Аватар

Регистриран на: Петък, 15.02.2008 г. 22:12 ч.
Мнения: 305
Местоположение: София
Automobile: 601K S de luxe
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Провери ли самия лост да не опира някъде? Понякога предното гърне увисва дотолкова, че заглушителят на парното (известен още като "банана" на трабантски жаргон :D ) пречи на ухото на скоростния лост да достигне позицията на 2. и 4. предавка. Покарай без заглушителя и виж дали има разлика. Другата възможна проста причина е самият лост да е много износен в долната част и да не се направлява прецизно или да не е смазано добре всичко по пътя му.
Иначе, ако колата не е била в движение дълго време, както предполага жълтия номер от снимката, задължително следва да се смени маслото в скоростната кутия, независимо от малкия пробег.

_________________
Шофьори от стомана карат коли от картон
Klubburinn Skynsemin ræður


Понеделник, 13.11.2017 г. 13:31 ч.
Профил
Научи се как се сипва масло
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 20.04.2017 г. 16:17 ч.
Мнения: 43
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Маслото в кутията го смених още като взех колата с MANNOL 80W90.
Пътя на скоростния лост съм го смазал добре.
"Банана" не опира никъде.

Какво направих:

Изрязах две метални пластинки, които подпъхнах там където лоста минава през металното ухо за да може да се стегне по-добре тъй като ме съмняваше, че там лоста се върти и се разцентрова.
Ами, може и от внушение да е, но като че ли се пооправи. 2-ра, 3-та и 4-та влизат супер меко, но 1-ва като че ли вижда малко зор :D
Ще го поразбазикам още, пък току виж съм му нацелил мястото :D

И все пак като изключим маслото, което е сменено и това, че няма опиращи елементи, на какво най-вероятно може да се дължи проблема?

_________________
Trabant 601s LightBlue


Понеделник, 13.11.2017 г. 18:23 ч.
Профил
Детската градина rlz
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 07.02.2008 г. 11:53 ч.
Мнения: 1183
Местоположение: Пловдив
Automobile: Trabant 601s
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Маслото ти е прекалено гъсто.
Маслото по книжка е HLP68 , което масло е много по-рядко от 80/90.
Потърси такова или ако не - то негова алтернатива. Ако си от Пловдив ми пиши да ти кажа къде да идеш да си вземеш.
1.5 литра ти трябват.

Ако не можеш да включваш скорости при изгасен двигател имаш засичане в кутията, което може да се дължи на запекли елементи в нея, вследствие на години седене. Това се оправя по два начина - пълно разглобяване на кутията или с каране.
Ако не можеш да ги включваш при запален двигател и в движение - имаш или проблем с отделянето на съедиителя или с маслото. Като предполагам при теб е заради маслото. Но така и нищо не казваш за съеднителя.

Никакви пластинки не трябва да подлагаш никъде. Металното ухо на ск. кутия в което лагерува кръглия гумен тампон на лоста трябва да има луфт.
Напълно вероятно е и лоста да ти е абсолютно износен от липса на смазване, там където лагерува накрая в кутията. Но без снимки нищо не може да се каже.


Понеделник, 13.11.2017 г. 22:06 ч.
Профил
Научи се как се сипва масло
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 20.04.2017 г. 16:17 ч.
Мнения: 43
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Ivanski, благодаря за изчерпателното инфо.
Маслото видях, че го препоръчват във форума и затова го сложих. Даже един колега каза че можело и с ЕП90, но то било малко по-гъсто от 75W90 респективно 80W90.
Не смятам, че е от маслото защото на стария трабант съм му сипал някакво много гъсто и така си карам с него от години и проблеми съм нямал.
Иначе като източих старото масло, то бе зеленикаво с миризма на чесън. Предполагам е било ЕП90.
Съединителя не го знам в какво състояние е.
Знам че имаше начин да се провери до къде му е живота като се ползва ръчната, но...
Видимо кормилния прът няма износени участъци, но след като смазах всички тампони по пътя му, сега се движи осезателно по-леко напред и назад.
Обобщено проблема ми е само при включване на 1-ва, като включва, но все едно нещо му пречи.
Какви снимки искате да щракна за по-добра представа :D

_________________
Trabant 601s LightBlue


Вторник, 14.11.2017 г. 07:59 ч.
Профил
Научи се как се сипва масло
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 20.04.2017 г. 16:17 ч.
Мнения: 43
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Да не пускам нова тема, та някой знае ли колко струва нов цял комплект съединител за Трабант?
Питам, защото собственика го е купувал преди години и така и не го е сложил, та говорихме днес с него за цена и така не се разбрахме :D
Знаете ли колко струва?

Ще си отговоря сам на въпроса :D, но днес звънях в магазина и от там ми дадоха следните цени:
*Лагер на притискателен диск - 31лв
* Феродов диск - 38лв

Самият притискателен диск не се продавал, защото по думи на човека от магазина тази част не се разваля :D

_________________
Trabant 601s LightBlue


Последна промяна esko148 на Сряда, 15.11.2017 г. 15:08 ч., променена общо 1 път

Вторник, 14.11.2017 г. 18:52 ч.
Профил
Детската градина rlz
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 07.02.2008 г. 11:53 ч.
Мнения: 1183
Местоположение: Пловдив
Automobile: Trabant 601s
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Те тука някои хора пишат и да сипваш повече от 20 гр. масло на литър бензин, но това не означава че трябва да ги слушаш!
Маслото в кутията трябва да е такова, каквото казват в книжката, понеже от по-гъстото се разваля фрайлауфа.
А и като е по-студено както сега, маслото е с още по-висок вискозитет, правещ го още по-неподходящо.

Това с ръчната е за други коли, не за Трабанта с 26-те му коня.
Прочети в книгата Аз Ремонтирам как да го регулираш.

В движение ли трудно включваш 1-ва или при изключен двигател ?
Или и в двата случая ?


Вторник, 14.11.2017 г. 23:01 ч.
Профил
Научи се как се сипва масло
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 20.04.2017 г. 16:17 ч.
Мнения: 43
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Включва се трудно и в двата случая. Независимо дали колата се кара, или е на място с пуснат или спрян двигател. Но като че ли проблема се задълбочава по време на движение.

_________________
Trabant 601s LightBlue


Сряда, 15.11.2017 г. 07:10 ч.
Профил
Детската градина rlz
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 07.02.2008 г. 11:53 ч.
Мнения: 1183
Местоположение: Пловдив
Automobile: Trabant 601s
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Звучи ми като проблема, който аз имам с една кутия, която сложих на едно комби преди 2 месеца.
Кутията я взех от една морга, свалена от кола седяла години с жълт номер, като твоя.
Та и тя трудно включва първа и при изключен двигател, което според мен е защото от години седене са блокирали вътре пружинки и работи.

Налей си правилното масло в кутията и карай извънградско, основно на 4-та за да се разплисква хубаво маслото по всички елементи вътре на високи обороти и след пробег от няколко стотин километра смени маслото пак.
Друго засега не мога да измисля да ти дам като съвет.


Сряда, 15.11.2017 г. 13:04 ч.
Профил
Научи се как се сипва масло
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 20.04.2017 г. 16:17 ч.
Мнения: 43
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Съвета, ти Ivanski е повече от добър.
Надявам се че след регистрацията и подкарването на автомобила както си му е реда, проблема ще се реши от само себе си.
Остава да препоръчате точното масло, с което да направя смяната :)

EDIT:
Малко извън темата, но колеги какво ползвате като дозатор за маслото в бензина?
Аз имам една мерилка 20мл от сироп за кашлица, но ми омръзна все да се цапам.
Намислил съм да ползвам нещо като голяма спринцовка, хем да е чисто хем да е бързо.
Какво ще кажете :)

_________________
Trabant 601s LightBlue


Сряда, 15.11.2017 г. 14:08 ч.
Профил
Кандидат-фен
Аватар

Регистриран на: Петък, 15.02.2008 г. 22:12 ч.
Мнения: 305
Местоположение: София
Automobile: 601K S de luxe
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Ползвам за мерило на маслото стоманена мензурка за алкохол от 100 гр., удобна е за точно 5 литра бензин.

_________________
Шофьори от стомана карат коли от картон
Klubburinn Skynsemin ræður


Четвъртък, 16.11.2017 г. 17:46 ч.
Профил
Научи се как се сипва масло
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 20.04.2017 г. 16:17 ч.
Мнения: 43
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Който се чуди как да си дозира маслото бързо и без да се цапа да ходи в най близката аптека да си купи "стерилен контейнер за урина". Цена: 45ст.
Предимството е че си има капаче, което е на резба и уплътнява идеално.
Деленията започват от 10мл и бавно се покачват до 120мл. :)

_________________
Trabant 601s LightBlue


Петък, 17.11.2017 г. 11:12 ч.
Профил
Детската градина rlz
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 07.02.2008 г. 11:53 ч.
Мнения: 1183
Местоположение: Пловдив
Automobile: Trabant 601s
Мнение Re: Позиция Скоростен Лост. Проблем!
Аз толкова не си играя.
Шишето с масло, което купувам е разделено през 200 гр. и затова наливам направо от него използвайки неговото разграфяване.
А на самото шише от вътрешна страна на капачката има навита една чашка разграфена 50 грамова. Така че използвам нея когато трябва да отлея 20 гр. масло за 1 литър бензин, но това общо взето не се случва никога и минималното количество, което зареждам е 5 литра и затова не се цапам и сипвам направо от шишето.
А маслото е Yacco.
Ако на някой му харесва дизайна на това шише да каже, мога да му дам празно да си прелива и да го ползва.


- А колега виж какво съм ти писал по-нагоре за маслото в кутията, че явно не си го прочел.


Петък, 17.11.2017 г. 15:07 ч.
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  

Цени на горивата от www.lukoil.bg:

Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов