Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Застраховка гражданска отговорност 
Автор Съобщение
Вече прави дребни ремонти

Регистриран на: Четвъртък, 15.11.2012 г. 14:02 ч.
Мнения: 121
Местоположение: Варна
Skype: air1239
Automobile: рено,трабант
Мнение Застраховка гражданска отговорност
Здравейте колеги, искам да Ви уведомя за последните практики по Кодекса за застраховането с които днес се сблъсках. Днес по пощата получих Уведомление от Информационен център по горецитирания Кодекс, че ми е изтекла застраховката и ако нея подновя ще бъдат уведомени органите на МВР за спиране на автомобилът ми от движение и налагането на глоба. Много се учудих на това писмо, за първи път се сблъсквам с такова нещо. Малко предистория- застраховката гражданска отговорност за Траби досега я сключвах разсрочено , като преценявам до кога да я плащам, защото не го карам постоянно а само по мероприятия. В случея тази година я платих само за 6 месеца/в средата на септември трябваше да платя вноска/. Досега не съм имал проблеми, но днес с това уведомление нещата се променят. Веднага направих проверка в Кодекса и наистина установих ,че собствениците на мпс сме длъжни да сключим застраховка /чл.259,ал.1,т.1/, изключение се допуска ако мпс е спряно от движение. Предвидено е в същия Кодекс, ако не си сключил, да се уведомяват органите на МВР, които пък са длъжни по Закон да предприемат мерки за спиране от движение и налагане на глоба от 400 до 600лв/чл.295,ал.4 и чл.315/
Досега явно тези разпоредби не са прилагани, но явно нещата се променят. За жалост, може би това ще доведе до поредната вълна на бракуване на старите соц. автомобили.


Понеделник, 21.10.2013 г. 21:59 ч.
Профил
Вече прави дребни ремонти
Аватар

Регистриран на: Неделя, 20.10.2013 г. 22:27 ч.
Мнения: 135
Местоположение: Силистра
Automobile: Trabant 1.3
Мнение Re: Застраховка гражданска отговорност
Чл. 295. (1) За целите на поддържането на регистър по чл. 292, ал. 1 Информационният център обменя информация с компетентните държавни органи, които регистрират моторните превозни средства в Република България и които осъществяват държавния надзор върху превозвачите на пътници със средства за обществен превоз.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Информационният център предоставя на компетентните органи по ал. 1 ежеседмично до петък информация, актуална към края на предходната календарна седмица за всички моторни превозни средства със сключени и действащи застрахователни договори по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите и за всички превозвачи на пътници със средства за обществен превоз със сключени и действащи застрахователни договори по задължителна застраховка "Злополука" на пътниците. Информационният център уведомява собствениците на моторни превозни средства, за които не е сключен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите или сключеният застрахователен договор е бил прекратен и не е подновен, и им дава срок 14 дни от датата на изпращане на уведомлението да представят доказателства за наличие на сключен и действащ застрахователен договор за тази застраховка. Информационният център предоставя ежеседмично на компетентните органи на Министерството на вътрешните работи списък на моторните превозни средства, за които не са били представени доказателствата по изречение второ. Информационният център уведомява органите, които осъществяват държавния надзор върху превозвачите на пътници със средства за обществен превоз, за превозвачите, които не са сключили задължителна застраховка "Злополука" на пътниците.

(4) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Компетентните органи по ал. 1 незабавно предприемат мерки за спиране от движение на моторните превозни средства или на средствата за обществен превоз на пътници и за налагане на съответните административни наказания, когато не е била сключена задължителна застраховка.

Чл. 315. (1) (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка по чл. 249, т. 1 или 2 или което управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва със:

1. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) глоба от 400 до 600 лв. - за физическо лице;

2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) имуществена санкция от 2000 до 5000 лв. - за юридическо лице.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) При повторно нарушение наказанието по ал. 1, т. 1 е 2000 лв., а по ал. 1, т. 2 - 10 000 лв.

Чл. 249. Задължителни застраховки са:

1. "Гражданска отговорност" на автомобилистите по раздел II, буква "А", т. 10.1 от приложение № 1, наричана по-нататък "задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите";

Раздел II

А. Видове застраховки. Рискове.
10.1. Всяка отговорност за вреди, възникваща при използването на
сухопътни моторни превозни средства.

Так че със сигурност могат да ти спрат МПС от движение служебно, дали ще те глобят е друг въпрос , но не е невъзможно. До колкото се сещам през 2006 спираха от движение автовомили без застраховка служебно в КАТ но не са глобявали никого , разбирасе ако не те хванат по време на движение.


Вторник, 22.10.2013 г. 11:15 ч.
Профил
Научи се да сменя скоростите
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 09:17 ч.
Мнения: 72
Местоположение: Раднево
Automobile: Wartburg 1,3 S
Мнение Re: Застраховка гражданска отговорност
Вчера ходих до пункт за технически прегледи,да попитам дали трябва да мина преглед навреме или може да го отложа малко.Вартбурга се боядисва и поработвам по него,така че неможе да отиде навреме.Казаха ми че щом не го карам,не му трябва преглед,когато го оправя тогава.За винетките е така,ако ти трябва си купуваш,данъка също ако не го платиш-лихва,не е нещо чак фрапираща но я има.Но застраховка трябва да имаш обаче :!: на кола която не се кара !!! Родни закони .....


Вторник, 22.10.2013 г. 13:44 ч.
Профил
Знае всичко за двутактовите
Аватар

Регистриран на: Вторник, 05.02.2008 г. 23:26 ч.
Мнения: 2554
Местоположение: София
Skype: vasil166
Automobile: Trabant
Мнение Re: Застраховка гражданска отговорност
Идеята на закона уж беше това да е само за колите на улицата, т.е ако не караш колата да не заемаш паркоместа......ама другарите така го написаха, че всички ретроманяци с по 10 коли в двора/гаража да гризат дървото...

_________________
МВ-7. Парапети, сенници, щори, слънчеви бойлери


Четвъртък, 24.10.2013 г. 16:32 ч.
Профил
Мисли си че знае всичко
Аватар

Регистриран на: Понеделник, 25.02.2008 г. 10:51 ч.
Мнения: 251
Местоположение: Велико Търново
Skype: trabanta601s
Automobile: trabant
Мнение Re: Застраховка гражданска отговорност
Малии аз както съм с 10 Трабанта едно Жигули и едно пежо кво ще правя всичко е на село в двора карам само едно трабантче и пежото бах маа му [smilie=blowup] Сумата му и стари и ценни коли ще отидат на боклука заради тези данъци и застраховки мамка му.
Не разбраха ли че това са хоби коли повечето и се броят на пръсти. То и без това богаташите с новите си коли карат ежедневно за разика от нашите кой замърсява тогава повече? Мойте които стоят в двора или богаташите с новите си коли които карат нон стоп [smilie=blowup] че да ни наказват така!

_________________
Напред с двутактовите ни зверове!
Изображение


Четвъртък, 24.10.2013 г. 19:26 ч.
Профил
Вече прави дребни ремонти

Регистриран на: Четвъртък, 15.11.2012 г. 14:02 ч.
Мнения: 121
Местоположение: Варна
Skype: air1239
Automobile: рено,трабант
Мнение Re: Застраховка гражданска отговорност
Последна информация- разпитах доста хора и мога да обобщя следната картина: Получиш ли писмо уведомление, работата е сериозна. Значи си влязал в системата и ако не реагираш , ще последват всички неща разписани в законът, пращат ти призовка , после акт и тн. Спасението е сключваш застраховка/за един месец -20лв/ и излизаш от системата. Най рано могат да те вкарат отново чак след година. Друг е въпросът какъв е критерият за да ти пратят, защо на едни пращат , а на други не. Това е.
Поздрави.
За жалост тези мерки наистина ще унищожат старите коли. :cry:


Четвъртък, 24.10.2013 г. 21:53 ч.
Профил
Вече прави дребни ремонти
Аватар

Регистриран на: Неделя, 20.10.2013 г. 22:27 ч.
Мнения: 135
Местоположение: Силистра
Automobile: Trabant 1.3
Мнение Re: Застраховка гражданска отговорност
Пращат на тези които са правили застраховка през текущата година на разсрочено и не са си платили останалите вноски, поне засега. Идеята е да се пълни гаранционния фонд, кой ще го празни е друг въпрос. Съмнявам се че ще пишат актове, ама знаеш ли? Виж за спирането от движение може и да ги навият в КАТ :mrgreen: по скоро им наредят.
Така че ако си направиш за месец според мен ще очакваш включване на системата до следващата вноска не до следващата година.


Четвъртък, 24.10.2013 г. 22:43 ч.
Профил
Научи се да сменя скоростите
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 09:17 ч.
Мнения: 72
Местоположение: Раднево
Automobile: Wartburg 1,3 S
Мнение Re: Застраховка гражданска отговорност
Аз писмо получих,за кола продадена преди 5 год.С договор пред нотариус и отчислена в данъчното.Човека си я прехвърли,и т.н.Вече си е негова,от мен не ми е ясно какво търсеха.Пише че ако съм продал колата или вече не ми се води по законния ред,не мога точно да си спомня как беше,това не ме засягало.Ами като не ме засяга и са взели информация за адреси и т.н. защо ме занимават ? Май е кой както прекарат.И интересното е че не ме карат да представям някакви данни,ами ако се вържеш е май.


Петък, 25.10.2013 г. 19:01 ч.
Профил
Начинаещ

Регистриран на: Петък, 08.10.2021 г. 14:15 ч.
Мнения: 1
Местоположение: София
Мнение Re: Застраховка гражданска отговорност
Виждам, че много от вас са се сблъсквали с проблеми. Нов и млад шофьор съм и ми предстои покупката на мои личен автомобил(нов внос). Бихте ли ми споделили опита си с застрахователните дружества и кои според вас са най-добрите?


Петък, 08.10.2021 г. 14:21 ч.
Профил
Начинаещ

Регистриран на: Петък, 22.10.2021 г. 15:12 ч.
Мнения: 1
Местоположение: Plovediv
Мнение Re: Застраховка гражданска отговорност
Привет на всички! Като дама с много опит зад волана и сменени много различни автомобили при различни застрахователи ще споделя и аз моя опит. По-горе колеги са прави, че масово гражданските бяха чиста формалност и не се обръщаше особено внимание на потребителите, но в последните 2-3 години I&G insurance brokers се открояват от масата с доброто отношение към своите клиенти, страхотните условия и предложения за застраховане, което си е рядкост за България. Дано продължават в същия дух и за напред. Аз лично съм изключително доволна от тях


Петък, 22.10.2021 г. 23:16 ч.
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  

Цени на горивата от www.lukoil.bg:

Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов