Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Новобранец 
Автор Съобщение
Вечният новобранец
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 21:37 ч.
Мнения: 45
Местоположение: София
Automobile: 601
Мнение Новобранец
Привет колеги.
От днес съм горд собственик на половин Трабант 601 (другата половина е на баща ми :D ). И понеже от доста години (от 2000) у нас не е имало двутактова кола не съм в час с разположението на магазините за части в София (ако има все още останали такива де).
Другото което бих искал да попитам е откъде мога да се сдобия с гуми - идеята е да са с размерите заложени от братята германци (135/70/13 ако не се лъжа) и да са максимално леки, за да не правим предница всеки месец. Проверих на няколко места, но ме гледаха като луд.
За сега толкоз - по-нататък сигуро ще избухна с някои нови питания, но първо трябва да се поопознаем с Траби.
Поздрави

_________________
Смелите умират веднъж, страхливите по сто пъти на ден


Петък, 19.04.2013 г. 22:03 ч.
Профил
Знае всичко за двутактовите
Аватар

Регистриран на: Вторник, 05.02.2008 г. 23:26 ч.
Мнения: 2554
Местоположение: София
Skype: vasil166
Automobile: Trabant
Мнение Re: Новобранец
Идеално стават 145/80 и 155/70. Окачване се разбива когато сложиш по-големи джанти с нископрофилни гуми, не от по-широки гуми :)

_________________
МВ-7. Парапети, сенници, щори, слънчеви бойлери


Петък, 19.04.2013 г. 23:04 ч.
Профил
Вечният новобранец
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 21:37 ч.
Мнения: 45
Местоположение: София
Automobile: 601
Мнение Re: Новобранец
Идеята е преди всичко за теглото на гумата - не искам да претоварвам предницата с тежки гуми, за да не ми се налага честа смяна на втулки. От което идва и поредния въпрос - от къде мога да си купя раздвижен райбер за втулките?

_________________
Смелите умират веднъж, страхливите по сто пъти на ден


Петък, 19.04.2013 г. 23:10 ч.
Профил
.
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 10:27 ч.
Мнения: 137
Местоположение: София
Мнение Re: Новобранец
На битака има сергия с най-различни скоби,райбери и др. инструменти.

_________________
винаги може да се научи нещо ново


[Изображение


Събота, 20.04.2013 г. 10:03 ч.
Профил ICQ
Вечният новобранец
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 21:37 ч.
Мнения: 45
Местоположение: София
Automobile: 601
Мнение Re: Новобранец
И такааа най-сетне Траби си дойде у дома - вчера го взех от предишният му собственик и го прибрах при мен в двора.
Пътуването беше едно малко приключение. Баща ми караше Трабанта, а аз му пазех гърба - незнам защо, но много хора като видят такава машина решават да покажат колко им вървят колите. Проблемът е, че се оказахме с кофти спирачки - само задно ляво колело спираше (направо блокираше) и гледах да седя плътно зад него, за да не стане някоя беля.
Както и да е - всичко мина безпроблемно (поне за нас де) и Траби влезна на ход в новия си дом. Последва мрънкане от жените - ама какво е това, за какво Ви е, що за щуротия и т.н. Единственото смислено обяснение, което сътворихме беше: "Мииииии за кеф" :D
Започна по-сериозния оглед - махнах седалките, вдигнах всички (хиляди) постелки, кечета, линолеуми, найлони,.... от пода и започнах да пристъпвам от крак на крак - май пода се е държал само на постелките - зейнаха едни ями, едни ръжди думи нямам. Реално погледнато ще трябва да правя цялото дъно + ламарината под уплътненията на вратите итова за начало. Резервната гума е закачена отдолу с 10мм болтове, които са така ръждясали, че утре ще играе флекса, за да успея да я махна.
За днес единствено успях да махна стария волан (ако на това гнило желязо може да му се каже така) и да сложа от по-новите дебели волани, като междувремено пооправих и малко жички тук таме. За съжаление първо лошото време, а после семеен ангажимент прекъснаха ентусиазма ми.
Съжалявам, че съм толкоз многословен, но съм приятно развълнуван. Утре ще гледам да кача и малко снимки.
Поздрави Чавдар

_________________
Смелите умират веднъж, страхливите по сто пъти на ден


Петък, 03.05.2013 г. 22:30 ч.
Профил
Вечният новобранец
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 21:37 ч.
Мнения: 45
Местоположение: София
Automobile: 601
Мнение Re: Новобранец
Ето и снимките: http://logrus.snimka.bg/automobiles/tra ... 2.30341960
Първата част са от преди да захвана флекса - после се вижда какви ги свърших - всъщност ако изключим ръбчето под задната престилка и левия праг нещата не са чак толкова зле. Даже вече съм си уредил телчарка за другата седмица - ще почва кърпенето.
Поздрави и Весели празници на всички [smilie=2beers]

_________________
Смелите умират веднъж, страхливите по сто пъти на ден


Неделя, 05.05.2013 г. 14:30 ч.
Профил
Вечният новобранец
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 21:37 ч.
Мнения: 45
Местоположение: София
Automobile: 601
Мнение Re: Новобранец
То май активността във форума е доста....слаба :( , но все пак да попитам - къде мога да намеря техническа информация (хубаво би било ако има и картинки) за Трабант? Интересуват ме електро схеми, двигател и окачване (отпред), но в Интернет не намерих нищо полезно.
Другите неща, които ме интересуват са:
1. Някой сменял ли е превключвателите за светлините, чистачките и за аварийните светлини и ако е с какви (от каква кола)? Понеже Траби няма да се възстановява в оригинал искам да сложа малко по-модерни превключватели.
2. Могат ли да се режат оригиналните стъкла (и ест. къде / кой би ми ги срязал-) задните странични по-точно - идеята е да станат симетрични отпред и отзад и да отпадне трапецовидната форма в задната част.
Благодаря предварително.

_________________
Смелите умират веднъж, страхливите по сто пъти на ден


Неделя, 05.05.2013 г. 23:33 ч.
Профил
Детската градина rlz
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 07.02.2008 г. 11:53 ч.
Мнения: 1183
Местоположение: Пловдив
Automobile: Trabant 601s
Мнение Re: Новобранец
Чакай сега.
Оправи малко тоя под и по-точно липсата му и после сменяй превключватели и стъкла :shock:
Траба е бая загнил и ти трябва опитен тенекеджия за да се направи.
Като гледам какви големи дупки си разкрил и на какви места са се отворили след като си търкал със четката въобще не е ръбчето и прага.

Чертежи има тук в раздел полезно.
Сканирани книги и т.н.


Понеделник, 06.05.2013 г. 01:11 ч.
Профил
Кандидат-фен
Аватар

Регистриран на: Понеделник, 26.04.2010 г. 16:03 ч.
Мнения: 492
Местоположение: Ловеч
Automobile: 2 трабанта
Мнение Re: Новобранец
Logrus написа:
То май активността във форума е доста....слаба :( , но все пак да попитам - къде мога :arrow: да намеря техническа информация (хубаво би било ако има и картинки) за Трабант? Интересуват ме електро схеми, двигател и окачване (отпред), но в Интернет не намерих нищо полезно.

Техническа информация има колкото искаш, но не е на български. Въпроса е ще можеш ли четеш електро схемите? На първо време прочети наличните книги и схеми на български от форума и вземи се наведи да видиш предната греда на какво мяза, че май и там има проблеми. Тунинга го остави за мнооого по -късно. Ако не ти е минал мерака до тогава..

_________________
Изображение


Понеделник, 06.05.2013 г. 01:24 ч.
Профил
Вечният новобранец
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 21:37 ч.
Мнения: 45
Местоположение: София
Automobile: 601
Мнение Re: Новобранец
Кърпенето е приоритет естествено - просто през седмицата нямам време и искам да се пообразовам, да попрочета книжки, да поразгледам схеми, да си нахвърлям някои бележки. За кърпежа имам под ръка тенекеджия, професионален заварчик, а и аз се справям не зле. След като оправя дъното ще сваля мотора и ще обърна Траби на една страна, за ремонти отдолу.
За тунинга - понеже ако оставя всичко за накрая ще ми дойде финансово непосилно, искам да разпределя разходите във времето. Т.е. искам да си направя списък с части/цени и да започна да ги набавям постепенно.
А дали ще разчета схемите ..... надявам се да не е по-страшно от Вартбург, Мазда 626, Мерцедес 190 или Шкода Фелиция - с тях се справих, все трябва едно Траби да преборя някакво :wink:

_________________
Смелите умират веднъж, страхливите по сто пъти на ден


Понеделник, 06.05.2013 г. 09:52 ч.
Профил
Кандидат-фен
Аватар

Регистриран на: Понеделник, 26.04.2010 г. 16:03 ч.
Мнения: 492
Местоположение: Ловеч
Automobile: 2 трабанта
Мнение Re: Новобранец
Добре, като стигнеш да ел. схемите ми пиши. Ще ти дам възможно най-подробните и пълни схеми..

_________________
Изображение


Понеделник, 06.05.2013 г. 10:21 ч.
Профил
Вечният новобранец
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 21:37 ч.
Мнения: 45
Местоположение: София
Automobile: 601
Мнение Re: Новобранец
hrisvasilis написа:
Добре, като стигнеш да ел. схемите ми пиши. Ще ти дам възможно най-подробните и пълни схеми..

Благодаря предварително.
Досега ровя в "Полезно" и намерих някои неща, които ме интересуват. Търсенето и четенето продължават.
Поздрави

_________________
Смелите умират веднъж, страхливите по сто пъти на ден


Понеделник, 06.05.2013 г. 10:35 ч.
Профил
Детската градина rlz
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 07.02.2008 г. 11:53 ч.
Мнения: 1183
Местоположение: Пловдив
Automobile: Trabant 601s
Мнение Re: Новобранец
Сваляй двигателя, кутията и направо целия мост още сега. - 6 болта на магарето, 2 сприрачни маркуча, 1 болт на волана и 1 на скоростния лост.
Това е първото нещо, което трябва да направиш :!:
След това почваш кърпежите, защото предния мост тежи и като повдигаш купето го усукваш.

Ето тука човека е почнал правилно :
viewtopic.php?f=29&t=5220

Предната греда със сигурност е нацъфтяла при лапите на магарето.


Понеделник, 06.05.2013 г. 12:13 ч.
Профил
Вечният новобранец
Аватар

Регистриран на: Петък, 19.04.2013 г. 21:37 ч.
Мнения: 45
Местоположение: София
Automobile: 601
Мнение Re: Новобранец
Днес привечер ми остана малко време и се захванах с Траби - започнах да подготвям двигателя за сваляне. Идеята ми е да падне заедно със скоростите, кормилнта кутия, ресора и амортисьорите, предните барабани - иначе казано в коша да останат само малко жици. Двата проблема с които се сблъсках са:
1. не знам как да извадя кормилния прът от кормилната кутия - развих два болта М6 придържащи една планка м/у кутията и щита м/у купето и коша, ама не излиза :oops:
2. понеже искам да пусна цялата предница, заедно с мотора и скоростите, на земята и да повдигна купето над нея - не успявам да развия болтовете на магарето - мазах със спирачна течност, пръсках с WD40 и с един прей на Cosmos и все тая - като заварени са. Има ли вероятност да са с "обратна" резба или гайките да са заварени наистина? За съжаление в момента няма как да им пусна една вода и да сваля праха от тях както трябва та не мога да ги видя хубаво.

Колега Москвичът - мерси за подскзката за табелката [smilie=2beers] За съжаление Траби наистина е от '86г :(

_________________
Смелите умират веднъж, страхливите по сто пъти на ден


Петък, 10.05.2013 г. 21:30 ч.
Профил
Детската градина rlz
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 07.02.2008 г. 11:53 ч.
Мнения: 1183
Местоположение: Пловдив
Automobile: Trabant 601s
Мнение Re: Новобранец
Развиваш вътре над педалите има един болт с гайка - връзката между кормилния прът и това, дето стърчи като прът от рейката. Тия двете малките, дето ги пипаш си ги стегни.

6-те болта отдолу са си съвсем нормални. Развиват си се както всички други.
Може да ги отрежеш, ако нещо се правят на интересни.
Като ги развиеш издърваш напред. Вътре може би ще му трябва помощ да откачиш връзката между кормилния прът и рейката. Там оная гума елипсовидната, през която минава пръта от рейката я избутай към навън да не ти пречи.

Също трябва да развиеш две спирачни тръбички от помпата - двете, дето са на едно Y при стоп машинката на спирачната помпа.

Най-лесно става като си вдигнал отпред и под магарето сложиш нещо на колелца. Аз използвах един скейтборд :D , количка за бирени каси. Развиваш 6-те болта на магарето, то пада върху количката и издърпваш магарето със всичко навън. За по-лесно сваляш двигател и кутия. Или някой да вдига предницата на трабанта във въздуха и да издърпаш целия мост със всичко качено на него изпод бронята отпред.


Петък, 10.05.2013 г. 21:49 ч.
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  

Цени на горивата от www.lukoil.bg:

Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов