Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Trabant 601 1966 
Автор Съобщение
Блокира си коляновия вал
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 06.08.2015 г. 22:00 ч.
Мнения: 85
Местоположение: Монтана
Automobile: Trabant 601
Мнение Trabant 601 1966
Здравейте, представям на вашето внимание една от последните ми придобивки - Трабант 601, произведен 01.1966 и с дата на първа регистрация 22.02.1966 г. Колата е в учудващо оригинално състояние за годините си, без каквито и да е технически модификации и напълно комплектна. Пълна документална и сервизна история, включваща всички книжки. Дядото, който я е карал, е бил страшен педант и всичко си е пазил и поддържал.
Колата спира да се кара в края на 90-те години и от тогава седи в гараж.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Неделя, 18.04.2021 г. 16:11 ч.
Профил
Скрита лимонка
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 10:26 ч.
Мнения: 334
Местоположение: София
Automobile: 601L88,601K89,601K90
Мнение Re: Trabant 601 1966
Честито!Ще следя с интерес развитието.


Неделя, 18.04.2021 г. 19:19 ч.
Профил
Блокира си коляновия вал
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 06.08.2015 г. 22:00 ч.
Мнения: 85
Местоположение: Монтана
Automobile: Trabant 601
Мнение Re: Trabant 601 1966
Благодаря! Лека по лека започнах да го разчиствам и разтоварвам, тъй като беше пълен и с доста части. Изхвърлих балатумите най-напред и извадих оригиналните мокети за пране, които са доста качествено направени в сравнение с тези на по-новите модели. Сложих и акумулатор, за да проверя дали всичко е наред с токовете. След толкова време в резервоара все още имаше бензин, което го е запазило непокътнат отвътре. За щастие следи от мишки в купето почти няма. Сваляйки мокетите, установям, че следи от ръжда няма - освен няколко малки точици. Не знам с какво са ги обработвали купетата преди боя в завода, но просто нямам думи. Ударих един парцал и ламарината светна.
Смея да твърдя, че в първите модели на 601 германците са обърнали повече внимание на детайлите.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Понеделник, 19.04.2021 г. 11:39 ч.
Профил
Скрита лимонка
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 10:26 ч.
Мнения: 334
Местоположение: София
Automobile: 601L88,601K89,601K90
Мнение Re: Trabant 601 1966
Уникално запазено е купето... [smilie=chene_off] [smilie=2beers]
Коланите са слагани допълнително,
от завода излиза БЕЗ! [smilie=ok]


Понеделник, 19.04.2021 г. 15:15 ч.
Профил
Научи се да сменя скоростите

Регистриран на: Вторник, 31.03.2020 г. 14:36 ч.
Мнения: 72
Местоположение: София-град
Automobile: Трабант 601S L
Мнение Re: Trabant 601 1966
Уникален! Нямам думи! Страхотен е! Един от най-красивите 601! Интересно с тези балатоми, как така няма ръжда, вероятно е седял предимно в гаража.
Възхищавам му се! За първи път виждам Трабант, с бяло табло и в същото време и с квадратен скоростомер! Уникална рядкост! Аз бих го почистил просто и съхранил, без никакви преправки, без нищо. Само ако са здрави праговете и другите кухини да се консервира и толкос. Поздрави! [smilie=2beers]


Понеделник, 19.04.2021 г. 21:10 ч.
Профил
Научи се как се сипва масло
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 06.02.2020 г. 04:59 ч.
Мнения: 30
Местоположение: Montreal, Canada
Automobile: Toyota Corolla 2006
Мнение Re: Trabant 601 1966
През 1966 са ги правили да векуват. Имаш един от най-добрите Trabant-и с България.


Сряда, 21.04.2021 г. 03:25 ч.
Профил
Блокира си коляновия вал
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 06.08.2015 г. 22:00 ч.
Мнения: 85
Местоположение: Монтана
Automobile: Trabant 601
Мнение Re: Trabant 601 1966
Благодаря! Трабантът наистина е каран малко, прибиран винаги в гараж и поддържан маниакално от дядото. Купето е прекалено добре и ще му трябва само една добра консервация отдолу и отвътре. Гумените уплътнения са също доста запазени. Имам и един екземпляр от 70-та година, който също е допълнително слагани колани.
Успях и да го измия. Веднага му сложих оригиналните за модела изцяло оранжеви стопове. Сменена е и основата на задния ляв стоп, тъй като дядото го подпраял на стълб във Вълчедръм и от яд си заминал веднага на Лом, като оставил спътниците си на местопроизшествието - това по думи на един от внуците му :D Единственото нещо, което ме дразни е, че останаха някакви гадни петна от мазилката, която е падала върху него в гаража. Не посмях да ги третирам с каквито и да е препарати, за да не навредя на старата боя. Измивайки го лъснаха и някои забелжки по 55 годишната боя, но предвид възрастта, е мисля нормално. Има и леки ръждиви петна на места, които ще гледам някак си да залича. Засега не обмислям вариант за пребоядисване. Идеята ми е да го запазя колкото се може в по-оригинално състояние, защото мисля, че така би бил по-ценен Ще търся и някакъв вариант и за полиране. Приемам всякакви съвети относно полирането, премахването на петната от мазилката и отсранявато на ръждата по каросерията отвън.
Най-мръсното място в колата беше двигателния отсег. Разглобих всичко и го почистих. Смених почти всички гарнитури по двигателя, ремък, изчистих и регулирах карбуратора, налях свеж бензин в резервоара и след близо 20 години успях да му чуя гласа. Моторът работи много добре и съм много доволен. Не го карах много, защото му задържат спирачките и ще трябва да ги отварям. Конкретният двигател е 23 к.с. и със съотношение на масло-бензин 1:33. След 69-та въвеждат в серийното производство новия, с 3 к.с., по-мощен мотор.
Тепърва ще свалям малките детайли за полиране и почистване. За съжаление напоследък нямам много време, че се занимавам и с други работи, и затова напредвам бавно. Следващия път ще обърна внимание на интериора и ще направя по-хубави снимки.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Четвъртък, 22.04.2021 г. 14:07 ч.
Профил
Научи се да сменя скоростите

Регистриран на: Вторник, 31.03.2020 г. 14:36 ч.
Мнения: 72
Местоположение: София-град
Automobile: Трабант 601S L
Мнение Re: Trabant 601 1966
Много се радвам като видя автомобил, който е пазен и поддържан по този начин. Радвам се, че е отишал при ценител, а не за скрап, както доста често се случва с любимите ни автомобили. Запазиго оригинал, до колкото е възможно.
А за спирачките, вероятно е от главния цилиндър, добре е да се пипне цялата спирачна система.
Поздрави!


Четвъртък, 22.04.2021 г. 22:29 ч.
Профил
Детската градина rlz
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 07.02.2008 г. 11:53 ч.
Мнения: 1183
Местоположение: Пловдив
Automobile: Trabant 601s
Мнение Re: Trabant 601 1966
Добра находка, такива неща само ти може да намериш.
Съветвам те само да изчистиш, консервираш и отремонтираш без дори да боядисваш черното под капака за да запазиш максимално автентичността и патината на колата.
Един германски приятел така направи преди две години с Трабант в същото състояние и от същата година, само че хикомат. Много ефектно и истинско му се получи.
Само недей да караш с тия гуми, че си опасен за всички.


Понеделник, 26.04.2021 г. 21:05 ч.
Профил
Блокира си коляновия вал
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 06.08.2015 г. 22:00 ч.
Мнения: 85
Местоположение: Монтана
Automobile: Trabant 601
Мнение Re: Trabant 601 1966
ivanski написа:
Един германски приятел така направи преди две години с Трабант в същото състояние и от същата година, само че хикомат. Много ефектно и истинско му се получи.
Само недей да караш с тия гуми, че си опасен за всички.

Имаш ли снимки на този Трабант, че ми стана интересно как се е получил? Гумите ще се сменят, това е задължително. Даже си пазя и оригиналните от колата за колекция.

Поразрових се в хартиената история на колата. Оригиналната книжка за модела е налице плюс още няколко допълнителни, както и техническия паспорт. Освен това дядото е бил лоялен член на СБА.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Четвъртък, 29.04.2021 г. 19:37 ч.
Профил
Блокира си коляновия вал
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 06.08.2015 г. 22:00 ч.
Мнения: 85
Местоположение: Монтана
Automobile: Trabant 601
Мнение Re: Trabant 601 1966
Напредвам по малко, макар и бавно. Цялата ходова част е взаимствана от предходния модел 600 и единственото ново е купето. Захванах се най-напред със спирачките. Положението, общо взето, не беше добро - блокирали спирачни цилиндри и протекла помпа. Здрава еднокръгова помпа свалих от една от другите ми коли, набор 70-та. Цилиндърчета се оказаха проблем обаче. Имам изгнило купе от 67-ма, което не е много комплектно, но пък за сметка на това всичко по спирачките си седеше. Така от 8 цилидърчета с големи усилия успях да събера 4, за всяко колело по едно.
Свалих и целия салон за пране. Големи гнусотии излезнаха от седалките, но пък след това направо светнаха. Такава цветова комбинация на тапицерията на ранен 601 за пръв път срещам, а съм изгледал толкова варианти из интернет. И моят вариант не е лош, но този с бялата кожа като на 600 би ми допаднал повече. Седалките като цяло са много запазени и единствено шофьорската е протрита на три места.
За съжаление оригиналните ключове са изгубени някъде. Но точно навреме успях да намеря комплект патрони за ключалката и багажника и то с два комплекта ключове. Интересното тук е, че въртенето на патрона става на 90 градуса, т.е. ключът се обръща наобратно, а не на 45 градуса, както е при по-късните Трабанти.
Също така свалих, изправих и боядисах престилката под предната броня, че беше малко крива и ръждива. Намерих малко по-тъмни стъкла за предните мигачи и ги полирах. Определено отвориха предницата.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Понеделник, 31.05.2021 г. 20:39 ч.
Профил
Научи се да сменя скоростите

Регистриран на: Вторник, 31.03.2020 г. 14:36 ч.
Мнения: 72
Местоположение: София-град
Automobile: Трабант 601S L
Мнение Re: Trabant 601 1966
Много ме радва този автомобил! Браво! Но наистина тапицерията на седалките ме изненадва, даже ме кара да си мисля, дали не са претапицирвани...


Вторник, 01.06.2021 г. 11:21 ч.
Профил
Блокира си коляновия вал
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 06.08.2015 г. 22:00 ч.
Мнения: 85
Местоположение: Монтана
Automobile: Trabant 601
Мнение Re: Trabant 601 1966
Колкото и да е необичайна разцветката, едва ли са претапицирани - дядото е бил маниак на тема всичко оригинал. Даже все още седят етикети MZ под седалките. Явно те са правили тапицерията на ранните модели.
Изображение


Сряда, 02.06.2021 г. 20:45 ч.
Профил
Скрита лимонка
Аватар

Регистриран на: Събота, 09.02.2008 г. 10:26 ч.
Мнения: 334
Местоположение: София
Automobile: 601L88,601K89,601K90
Мнение Re: Trabant 601 1966
Харесва ми как работиш! [smilie=ok]
С какво изпра така
добре седалките?


Вторник, 08.06.2021 г. 09:09 ч.
Профил
Блокира си коляновия вал
Аватар

Регистриран на: Четвъртък, 06.08.2015 г. 22:00 ч.
Мнения: 85
Местоположение: Монтана
Automobile: Trabant 601
Мнение Re: Trabant 601 1966
Благодаря, седалките ги изпрах с обезмаслител за тъкани Меглио и действително станаха много добре - всички петна излезнаха и съм много доволен.


Понеделник, 14.06.2021 г. 21:45 ч.
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  

Цени на горивата от www.lukoil.bg:

Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов