Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Катастрофи, актове, поуки, закони 
Автор Съобщение
Вече прави дребни ремонти
Аватар

Регистриран на: Понеделник, 22.06.2009 г. 16:17 ч.
Мнения: 173
Местоположение: Студентски град
Skype: trifon.kamburov
Мнение Re: Катастрофи, актове, поуки, закони
има развитие относно моите актове, спряха ме в Плевен (подавах малко на служебната баничарка :mrgreen: ) та имах един фиш от 09.2012 и два акта - първия пак от 09.2012, втория заради изтеклия преден от 03.2013, та казах им "действайте, пишете каквото ще пишете" съвсем културно протече разговора, полицая видя, че няма смисъл да ми пише акт, и на база на неплатените ми задължения ми взе книжката... няколко часа по-късно вече бях в РПУ Тетевен, платих си задълженията в банката и веднага след този момент имах право да си взема книжката, обаче от МВР Ловеч, като пристигне от Плевен.. та меле сега съм с талон, без книжка и имам право да карам така с платежните за нарушенията и съставения ми документ за отнета книжка... та да знаете как се разви ситуацията, вече избягват да пускат шофьори, които не си плащат задълженията... карайте смело, книжка кола не кара [smilie=2beers]


Сряда, 10.07.2013 г. 23:11 ч.
Профил
IFA boss

Регистриран на: Сряда, 26.12.2012 г. 16:45 ч.
Мнения: 39
Местоположение: виница
Skype: няма
Мнение Re: Катастрофи, актове, поуки, закони
tri6kata написа:
има развитие относно моите актове, спряха ме в Плевен (подавах малко на служебната баничарка :mrgreen: ) та имах един фиш от 09.2012 и два акта - първия пак от 09.2012, втория заради изтеклия преден от 03.2013, та казах им "действайте, пишете каквото ще пишете" съвсем културно протече разговора, полицая видя, че няма смисъл да ми пише акт, и на база на неплатените ми задължения ми взе книжката... няколко часа по-късно вече бях в РПУ Тетевен, платих си задълженията в банката и веднага след този момент имах право да си взема книжката, обаче от МВР Ловеч, като пристигне от Плевен.. та меле сега съм с талон, без книжка и имам право да карам така с платежните за нарушенията и съставения ми документ за отнета книжка... та да знаете как се разви ситуацията, вече избягват да пускат шофьори, които не си плащат задълженията... карайте смело, книжка кола не кара [smilie=2beers]

И аз имам една неплатена глоба. Та историята спряха ме на пътя Кърджали – Момчилград и ми поискаха книжката и чак тогава се сетих че не я нося :cry: Писаха ми глоба 20лв :evil:. И досега не съм я платил Имам и ел. фиш на същия път и него не съм го платил ама досега не са ми правили проблем.

_________________
Изображение


Четвъртък, 11.07.2013 г. 21:30 ч.
Профил
IFA boss

Регистриран на: Сряда, 26.12.2012 г. 16:45 ч.
Мнения: 39
Местоположение: виница
Skype: няма
Мнение Re: Катастрофи, актове, поуки, закони
Една много неприятна случка от преди 3 дни.Имах работа в Кърджали и ми се наложи да мина по новия мост за кв. Възрожденци.По стара практика там никой не спадва ограничението от 50км в ч.
Както винаги се движех с около 80 км в ч. и реших да изпреваря атомобила пред мен.Още не бях завършил изпреварването когато видях спряната на тротоара полицейска кола.По навик натиснах спирачката и намалих скоростта.Както и очаквах от колата изскочи един от двамата полицаи.След като ме спря ето как протече разговорът:
-Добър ден
-Добър ден
-Документите на автомобила и свидителството Ви за правоуправление.
Следва кратко мълчание докато провери документите
-Излезте от автомобила и елате при колегата.
И какво да видя.Радарът показва 65 км в ч.
Но неприятностите не свършиха до тук.
Провериха имам ли триъгълник,аптечка,инструменти,гражданска,ГТП и тн.Слава богу имах всичко.Писаха ми акта и ме пуснаха.Та така.Вече ми е обица на ухото да спазвам ограниченията.а в сряда трябва да ходя да си предам златния талон.

_________________
Изображение


Понеделник, 05.05.2014 г. 11:36 ч.
Профил
Научи се да сменя скоростите

Регистриран на: Понеделник, 11.02.2008 г. 22:56 ч.
Мнения: 53
Местоположение: Огняново,Благоевград
Мнение Re: Катастрофи, актове, поуки, закони
Ето тази статия е показателна за това какво може да се направи при получаване на електронен фиш, какво да се гледа на фиша, какво трябва да има пред стационарните и мобилните камери и как трябва да са поставени. Така, че като преминавате покрай такива обръщайте внимание на обстановката, защото понякога дребните детайли могат да съборят акта в съда:
Цитат:
Сензационно разкритие на съда в Благоевград
Радарът край комплекс "Монца" не измерва точно скоростта на автомобилите
БЕТИНА АПОСТОЛОВА, 14 август 2013 13:04
Увеличи текстаНамали текста
Стационарната радарна установка за видеонаблюдение и контрол на главен път Е-79 край комплекс "Монца" не измерва коректно скоростта на автомобилите. До това сензационно заключение стигна шефката на Районен съд - Благоевград Екатерина Николова, анализирайки доказателствата по дела за отмяна на полицейски електронни фишове. Едно от тях е на Делян Ангелов от Велико Търново, който обжалвал глоба от 100 лв., наложена му заради това, че карал с превишена скорост. Стационарната видеоустановка заснела, че той преминал с 90 км в час покрай нея, при ограничение на скоростта от 60 км в час, което било въведено с пътен знак В-26. Нарушението се запаметява от радара SITRAFFIK ERS 400, след което се прави разпечатка на автомобила и се изпраща заедно с електронния фиш на шофьора. По същия начин и Делян Ангелов получил снимката с наказателната честитка на ОД на МВР - Благоевград. Според данните в електронния фиш той е заснет с 30 км над разрешените, придвижвайки се от Благоевград за Симитли.
Съдия Николова изискала скицата за организацията на движението на Областно пътно управление - Благоевград. В нея е посочено, че ограничителният знак В-26 е поставен на 369 км на ПП-1 /Е-79/. Според електронния фиш обаче самата стационарна радарна установка за видеоконтрол на пътя е позиционирана на същото място. Именно това, че и знакът, и радарът са на един и същи километър, силно разколебава достоверността на отчетената скорост. Съдия Николова се позовава на удостоверението за одобряване на системата за измерване, която е в сила от 6.10.2009 г. до 6.10.2019 г. Там ясно е казано, че скоростта на автомобилите може да се измерва само на прави отсечки и пътища, като пресечната точка между посоката на излъчване на антената и посоката на движение на измерваното МПС трябва да бъде на разположение най-малко 30 метра преди началото и в края на завоя. Измерването на скоростта е правилно само тогава, когато се спазва ъгълът на излъчване на радарната антена от 22 градуса. Защото в противен случай отклонение от 1 градус води до грешка в измерването с около 0.7%.

Кривогледата радарна видеокамера
В конкретния случай не е ясно дали радарът на МВР е премерил точно, или не се е стигнало до изкривяване, известно във физиката като "доплеров ефект", при използване на скоростомери извън обхвата на надеждно отчитане. Дали изискванията са били спазени при поставянето на радарната установка край комплекс "Монца" е трябвало да бъде изяснено от органите на МВР, които обаче не са представили доказателства за това по делото, отбелязва съдия Николова.
МВР не дали доказателства и за годността на техническото средство за измерване на скоростта. Освен това не е установено дали преди мястото, на което е била разположена стационарната видеорадарна установка, са били поставени обозначителни знаци, че има видеонаблюдение на пътя, каквото е изискването по Закона за движение по пътищата. При такава пасивност от страна на МВР и съгласно нововъведената практика на Административен съд - Благоевград задължително се прави извод, че наказанието е недоказано и се отменя, мотивира се съдията. При това положение електронният фиш на Делян Ангелов е обезсилен, като има открити и други процесуални пропуски.
Съмненията в точността на полицейския "Биг Брадър" до комплекс "Монца" се засилват още повече при анализа на измервателните му способности в обратната посока - Симитли-Благоевград. Това става ясно по делото на Илиян Илиев от Варна, който също бил глобен със 100 лв. заради това, че карал лекия си автомобил "Крайслер" с 30 км превишена скорост. В неговия електронен фиш липсвала изобщо посоката на движение. Поради тази причина съдия Николова разгледала и двете хипотези, като отново зорко разгледала скицата на Областно пътно управление. Подозренията към коректното измерване по посоката Благоевград - Симитли не се различават от предишния казус.
Още по-завързано става, когато се проследи

ситуацията в обратната посока Симитли - Благоевград. В пътната карта е посочено, че ограничителният пътен знак В-26 за скорост 60 км/ч е разположен на км 369.400. След него, на км 369.215, има кръстовище, от което се влиза в паркинг. Това означава, че в този участък ограничението не действа, защото съгласно чл. 50 от Правилника за приложение на Закона за движение по пътищата забраната на В-26 действа до следващото кръстовище. Както бе посочено, видеокамерата с радара се намира на км 369.00. и съдийката изчислила, че действието на камерата за видеонаблюдение не важи за близо 140 метра от пътния участък.
Електронната бланка на ексминистър Цветанов
Естествено, и в този казус глобата е отменена, и то не само заради разминаванията между правилата в Закона за движение по пътищата на теория и практика. Електронните фишове се отменят сравнително често и заради липсата на физически издател, като по този въпрос има разминаване между районните и административните съдии, които са последна инстанция. В ОД на МВР - Благоевград само 5-има полицаи са упълномощени да установяват и издават електронни фишове. Те работят в специализирано звено за автоматизирани системи, след като са преминали през обучителен курс. Предишният вътрешен министър Цветан Цветанов издава заповед на 28 август 2012 г., с която дава право на ограничен кръг полицаи да издават електронни фишове и съставят актове за пътни нарушения - това са само младши автоконтрольори, контрольори и полицейски инспектори със степен V и VI в областните дирекции. В разпоредба на ЗДвП е посочено добре какво трябва да съдържа електронният фиш, като за улеснение на полицаите е изработена бланка-образец, която е одобрена от бившия вътрешен министър. В нея обаче има съществен пропуск - липсват дата и имена на служителя, който е издал фиша.
Според съдия Екатерина Николова по този начин се засяга правото за защита. Тя счита за недопустимо бившият вътрешен министър да прави частичната подмяна на действащи основни принципи в Закона за административните нарушения и наказания. Разбирането, че издателят на документа не е задължителен елемент, означава, че всеки служител на ОД на МВР, в това число и чистачката могат да издават електронен фиш, което е абсурдно. Липсата на дата и издател в актовете за административни нарушения винаги води до тяхната отмяна, тъй като се приема като съществено процесуално нарушение. Съдия Николова даже счита, че утвърдената бланка-образец с липсващите реквизити противоречи на чл. 31 от Конституцията - правото на защита, заради което систематично отменя електронните фишове.
Шефката на РС - Благоевград подчертава, че не споделя становището на някои административни съдии, според които липсата на дата и издател на фиша не били порок. Становището на магистратите за електронните фишове е различно, което според съдия Николова поставя в неравноправно положение и дискриминация шофьорите нарушители спрямо онези, на които са съставени актове.
Електронни фищове без дата не минават и при районния съдия Калина Иванова. Тя отмени глоба от 100 лв. за превишена скорост с 23 км, която била наложена на Илия Спиров от Благоевград. След 40-годишен професионален стаж като шофьор и без нито едно нарушение, той бил заснет от мобилна камера за видеонаблюдение. Получил електронен фиш, че е карал лекия си автомобил "Фиат Пунто" с 83 км/ч, при ограничение от 60 км/ч при километър 364 на главен път Е-79. В него не пишело нито кога, нито къде, нито каква е била посоката на движение. Не е посочено дали е имало пътен знак В-26, както и пътна табела, че има видеоконтрол на автомобилите в анонимния район.
Съдия Калина Иванова потвърди напълно изряден електронен фиш на Жулиен Николов, който бил заснет от мобилна камера за видеоконтрол с превишена скорост от 20 км на бул. "Пейо Яворов" в Благоевград. За това нарушение той е глобен с 50 лв. Административният съдия Серафимка Мадолева обаче отменя електронния фиш с мотива, че липсата на обозначение на местата за видеоконтрол нарушават конституционното право, че никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран и записван без негово съгласие.




Полицейските мобилни камери ловят нарушители наред

Предимството на полицейските камери е, че при тях няма субективизъм - снимат всички пътни нарушители, без значение дали са властимащи, или от простолюдието, а ходатайствата са невъзможни.
Два пъти с превишена скорост бе засечен служебният автомобил на община Белица от мобилна камера на изхода на Благоевград срещу бензиностанция "Лукойл". Кметът Ибрахим Палев получи електронен фиш със 100 лв. глоба, а след това последва и втори, които обжалва в съда. В същия район мобилната камера снима с два пъти по-висока скорост мерцедеса на благоевградската адвокатка и общинска съветничка Албина Анева. При позволени 60 км в час, колата профучала със 122 километра. При разпечатката е уставено, че мерцедесът е собственост на адвокатката, която не шофира, а предпочита да я возят. Тя отнесе глоба от 400 лв., която обаче падна на 280 лв., след като адвокатката я внесе навреме. При плащане на глобата, наложена с електронен фиш, в 14-дневен срок се дължи 70 на сто от нейния размер. Адвокатката жали в съда електронния фиш с мотива, че нарушението е непълно и неясно описано. След като е снимана от мобилна камера, къде е била полицейската кола? - попита юристката, която не е забелязала катаджиите.
Със скрита мобилна камера е заловен с превишена скорост и автобизнесменът и председател на читалище "Никола Вапцаров" Васил Новоселски. Камерата невидимка е заснела служебния автомобил "Ситроен" на фирмата му ЕТ "Монца" на главен път Е-79 срещу бензиностанция "Шел" в посока село Рилци. Колата се движела с 82 км, при разрешени 60 км в час. Заради превишените 22 километра на благоевградския бизнесмен е наложена глоба от 100 лв., която той оспорва в съда.
Съдът отмени глобата от 100 лв. на директора на Областна служба "Земеделие" Кирил Укев само на правно основание. На държавната служба бе определена глоба, вместо имуществена санкция, каквато се налага на юридическите лица.
На това основание бе отменена и глобата от 100 лв. на кмета на община Пловдив Иван Тотев. Видеокамерата заснела, че кметската кола "Рено Лагуна" с № РВ 4455 се движи с 83 км, при разрешена скорост от 60 км. Общинският лек автомобил е хванат в нарушение в района на сервиз "Тойота" на главен път Е-79. На същото място бе хванат в нарушение и благоевградският адвокат Георги Чорбаджийски. Той получи електронен фиш с глоба от 100 лв. Районен съд го отмени, но Административен съд върна делото за ново разглеждане. Съдът обезсили глоба от 100 лв. и на адвокат Иван Данчев, който пръв обори показанията на полицейския радар заради така наречения "доплеров ефект". Той успя да докаже, че данните, че е карал джипа си БМВ с 90 км, при разрешени 60 км в Кресненското дефиле, са изкривени.
Шефката на съда Екатерина Николова се позова на инструкцията за експлоатация на трафик радар “TR-4”, в която е посочено, че по отношение на лекия автомобил радарът действа в обсег, който е не по-малко от 300 метра от ограничителния знак. Този обхват може да бъде намаляван оперативно около два пъти, или не повече от 150 м спрямо знак В-26, за да не се стигне до проявата на “доплеровия ефект” или изкривяване на скоростта. Докато в случая с БМВ-то на адвокат Иван Данчев полицаите са били на 100 метра, което прави невярно измерването и допуска отклонение.



Шефът на КАТ Димо Чобанов: Компютърът е на "Сименс"


Началникът на КАТ "Пътна полиция" в ОД на МВР - Благоевград Димо Чобанов прие с изненада и недоверие дори предположението, че стационарната радарна видеоустановка край комплекс "Монца" може да е нефелна. "Стационарната установка представлява компютър с операционна програма на "Сименс" и е монтирана от специалисти на "Полицейска техника" в МВР. В съда е изпратена техническата характеристика на радарната установка, в която са определени периметрите на ъгъла, който е допустим за заснемане. Настройката е само за автомобили, тъй като преди това радарът засичаше и скоростта на влака. Системата е изпитана в Института по метрология и стандартизация", заяви пътният шеф.
По отношение на недоволството на гражданите, че не знаят кога ще бъдат заснети от мобилните камери на видеонаблюдение, Димо Чобанов добави, че местата били огласени в медиите и са публикувани в сайта на МВР. Юристи коментираха, че пътните участъци, които са под видеоконтрол, задължително трябва да бъдат обозначени с табели.


Петък, 25.07.2014 г. 11:33 ч.
Профил
Начинаещ

Регистриран на: Вторник, 30.06.2020 г. 13:09 ч.
Мнения: 16
Местоположение: София
Мнение Re: Катастрофи, актове, поуки, закони
така е, напълно съм съгласна


Понеделник, 03.05.2021 г. 22:55 ч.
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  

Цени на горивата от www.lukoil.bg:

Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов